Eksperymenty ! 24.10

 

W tym tygodniu rozmawialiśmy o zjawiskach atmosferycznych. Najbardziej zafascynował nas temat burzy i wiatru. Zaprosiliśmy więc fizyka-eksperta, który przy pomocy doświadczeń wyjaśnił nam istotę tych skomplikowanych zjawisk. Sami mieliśmy okazję tworzyć małe i duże pioruny, jak również doświadczyć ich działania na ciało człowieka. Wykonaliśmy doświadczenie na przewodzenie prądu oraz zjawisko elektryzowania. Sprawdziliśmy czy wiatr wieje w bok, dlaczego liście na wietrze „tańczą” oraz z jaka siłą wieje huragan. Miło było poczuć na twarzy łagodny wietrzyk.

Asystowaliśmy też w doświadczeniach chemicznych z użyciem amoniaku, nadmanganianu siedem potasu, gliceryny oraz kwasu siarkowego i alkoholu. Wspólnie z naszym ekspertem na naszych oczach wytworzyliśmy burzę oraz dym powstający po uderzeniu pioruna w drzewo. Poznaliśmy nowe słowa: pipeta, zlewka, cząsteczki, elektryzowanie. Nasze eksperymenty trwały 90 minut, czas upłynął błyskawicznie, a doświadczenia zrobiły na nas piorunujące wrażenie.

Leave your comment