Projekt „Papier” grupa Starszaków – cz 1.

17 lutego w grupie Starszaków rozpoczął się projekt „Papier”. Wspólnie z dziećmi i ich rodzicami zgromadziliśmy pokaźną kolekcję różnorodnych papierów. Nasza kolekcja z każdym dniem powiększała się… Ustaliliśmy co dzieci wiedzą na temat papieru oraz czego chciałyby się dowiedzieć. Franio zadał pytanie :,,czy można zwinąć papier ?”, a Maksio :,,Czy można zrobić Ferbiego z kartki?”Sformułowaliśmy ciekawe hipotezy i postanowiliśmy znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Wśród zgromadzonych ,,eksponatów” znalazł się wzornik kolorów farb… co natchnęło nas do stworzenia plakatu z próbkami zebranych papierów ( np. fotograficzny, ścierny, ryżowy, bananowy, czerpany). Filipek powiedział, że chciałby mieć wzornik z takimi papierami ’,,do domu ”. Dzieci chętnie przystały na tę propozycje i tym sposobem powstały mini wzorniki papieru, które dzieci same zatytułowały: srebrny papier, kolorowe papiery, album. W celu sprawdzenia naszych hipotez przeprowadziliśmy wiele ciekawych eksperymentów. Sprawdziliśmy chłonność papieru, to czy pływa czy tonie, czy przepuszcza światło i jak jest wytrzymały na rozdarcie.Okazało się, że kolorowe papiery są barwione i woda zmienia kolor.

Postanowiliśmy również sprawdzić czy w warunkach przedszkolnych możemy zrobić papier… Naszym ekspertem była Pani Bożenka 🙂 Wspólnie rozdzielaliśmy gałązki papirusu na włókna z których stworzyliśmy naszą pierwszą kartkę papirusu !

Aby pogłębić naszą wiedzę w projekcie wybraliśmy się do specjalistycznego sklepu ,,Art&Hobby”, gdzie zostaliśmy bardzo miło przyjęci. Sympatyczne Panie podzieliły się z nami fachową wiedzą.

Cdn. 🙂